W programie:
1.) spotkanie z kustoszem i kolekcjonerem ceramiki kolskiej – Piotrem Śniegockim,
2.) zwiedzanie wystaw w muzeum i urzędzie gminy miasta Koło,
3.) spotkanie z malarkami fajansu kolskiego,
4.) zwiedzenie pozostałości z fabryki fajansu kolskiego,
5.) wspólny obiad,
6.) czas wolny,
Powrót planowany na godz.18-19.
Na zdjęciu wspaniały prezent z ceramiki kolskiej ofiarowany przez Krysię Ziółkowską-Grabowską muzeum „Fajans apartament”.
„Bo trzeba mieć kota żeby należeć o tego towarzystwa”.
Wczoraj Towarzystwo Miłośników Fajansu Włocławskiego zorganizowało swoją pierwszą wycieczkę do Koła, w której uczestniczyło 19 osób. Na miejscu do grupy dołączył pan Piotr Śniegocki – pasjonat i badacz historii lokalnej, właściciel imponującej kolekcji ceramiki kolskiej oraz kustosz licznych wystaw poświęconych dziedzictwu kolskich fabryk, których tradycje sięgają 1842 roku, kiedy Józef Freudenreich założył pierwszą fabrykę ceramiki w Kole. W spotkaniu uczestniczyło również siedem kolskich malarek.
Zwiedzanie rozpoczęło się od wizyty w Muzeum Technik Ceramicznych, gdzie uczestnicy obejrzeli stałą ekspozycję poświęconą historii miejscowej ceramiki. Następnie grupa udała się do Ratusza Miejskiego, by podziwiać panoramę miasta z wieży oraz obejrzeć wystawę ukazującą dzieje kolskiej ceramiki od 1842 do 2008 roku – momentu, gdy zakończyły działalność zakłady Koło Fajans Stanpol.
W auli Ratusza oraz podczas wspólnego obiadu była okazja, by bliżej poznać pasję i wiedzę pana Piotra Śniegockiego, a także techniki zdobienia fajansu, o których opowiedziały kolskie malarki. Kolejnym punktem wycieczki był spacer pod dawne zabudowania fabryczne, które dziś stanowią jedynie wspomnienie świetności lokalnego przemysłu. Z nostalgią i wzruszeniem malarki wspominały czasy, kiedy kolska ceramika cieszyła się uznaniem w całej Polsce.
Zwieńczeniem spotkania było odwiedzenie ławeczki Czesława Freudenreicha – ostatniego właściciela Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole, tragicznie rozstrzelanego wraz z córką 10 listopada 1939 roku. Na zakończenie uczestnicy i gospodarze wyrazili chęć kontynuowania współpracy i zaplanowali kolejne spotkanie we Włocławku.
Towarzystwo Miłośników Fajansu Włocławskiego serdecznie dziękuje panu Piotrowi Śniegockiemu oraz kolskim malarkom za wspólnie spędzony czas, serdeczne przyjęcie i inspirującą wymianę doświadczeń. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę.
Koło w obiektywie Krysi Zagrabskiej.